S kočárkem chráněnou krajinnou oblastí Brdy
Když se řekne Brdy, představíme si nádhernou přírodu jen kousek od Prahy. Vzpomeneme si na vojenský prostor, zákazy vstupu a snad i nějaký ten vrchol. Vyrazit do chráněné krajinné oblasti Brdy s kočárkem se mnozí z nás bojí. S městským kočárkem moc výletů po Brdech neuděláte, ale s běžným kočárkem si Brdy zamilujete. My vám přinášíme tipy na 5 míst, kam se s kočárkem po Brdech vydat.

Padrťské rybníky
Padrťské rybníky se nachází kousek od obce Skořice. Za obcí Skořice je malé parkoviště Kolvín, kde můžete zaparkovat. Odtud půjdete po cyklostezce 2251 na rozcestí Dolejší padrťský rybník, odkud vás červené turistické značení dovede alejí k Hořejšímu padrťskému rybníku. V aleji u Dolejšího padrťského rybníku najdete i toto krásné místo.
Padrťské rybníky naleznete zde: https://mapy.cz/s/lakalejolo
Zřícenina hradu Valdek
Hrad nechal postavit zřejmě v polovině 13. století rod Buziců. Jednalo se o raně gotickou stavbu s mladšími dostavbami. V 15. století patřil hrad králi Václavu IV., poté střídal majitele a začal pustnout. Dnes zbytky hradu tvoří romantickou zříceninu uprostřed brdských lesů. Zachovala se gotická věž a rozsáhlé části mohutného opevnění. Vnitřek zříceniny hradu je nepřístupný. Zříceninu hradu si můžete prohlédnout zvenku.
Zříceninu hradu Valdek naleznete zde: https://mapy.cz/s/komodulodo


Bouda u cesty Dálničního typu
Brdské lesy ukrývají mnoho zajímavých chaloupek, které vypadají jako kulisy z pohádky. Jednou z nejzajímavějších a dostupných chaloupek je i chaloupka u lesní cesty Dálničního typu. Většina těchto chaloupek sloužily jako strážní boudy.
Rybník Pod Valdekem naleznete zde: https://mapy.cz/s/govedurasu
Třemšínská bouda
Třemšínská bouda pochází z poloviny 19. století. Původně měla plnit funkci kaple, později byla přestavěna na útulnu. V roce 2007 při opravě bylo obnoveno okno v průčelí. Dnes slouží bouda jako útulna. K Třemšínské boudě je ideální vypravit se po zelené od hájovny Na Dědku a držet se na zpevněných cestách. Zelené turistické značení na chvilku uhne na pěšinku, ale o kousek dál se na zpevněné cestě zase objeví.
Třemšínskou boudu naleznete zde: https://mapy.cz/s/curujamehe


Malý Tok
Malý Tok je se svou nadmořskou výškou 843 metrů třetí nejvyšší vrch v Brdské vrchovině. Když se na Malý Tok vydáte z Nepomuku lesní cestou Planýrka, která je také značenou cyklostezkou číslo 8244, dojdete až na rozcestí U obrázku. Odtud se vydejte lesní cestou Borská a následně lesní cestou Tocká, první oranžovou cestou na kopečku odbočte doprava a první lesní cestou doleva dojdete až na samotný vrchol Malý Tok.
Vrchol Malý Tok naleznete zde: https://mapy.cz/s/galamusuhe
Nedaleko vrcholu Malý Tok je i vyhlídkové místo Malý Tok. Kousek nad samotné vyhlídkové místo dojedete pouze s terénním kočárkem. Pokud jste se do Brd s terénním kočárkem vydali, byla by škoda, kdybyste vyhlídkové místo Malý Tok minuli.
Vyhlídkové místo Malý Tok naleznete zde: https://mapy.cz/s/fokaregeke

Jen kousek za hranicí chráněné krajinné oblasti Brdy, ale stále v brdském pohoří, najdete lovecký zámeček.

Lovecký zámeček Vacíkov
Zámeček byl postaven v letech 1874-1875 Eduardem hrabětem Pálfy z Erdödu. Jedná se o bohatě zdobené dřevěné stavení na kamenné podezdívce, z velké části je v původním zachovalém stavu. V zámeckém parčíku je vysázeno několik dubů, douglasek a hadích smrků.
Lovecký zámeček slouží Lesům České republiky a jeho interiér je veřejnosti nepřístupný. Zámeček si můžete nerušeně prohlédnout zvenku. Byť je v mnohých mapách uvedeno, že je u zámečku parkoviště, doporučujeme zaparkovat v blízkém Vacíkově. K loveckému zámečku je zákaz vjezdu.
Lovecký zámeček Vacíkov naleznete zde: https://mapy.cz/s/cahevucoja
Jakmile se jednou do Brd nejen s kočárkem vydáte, budete se moc rádi vracet. Krásná příroda, kde si mnohdy připadáte jako v pohádce, a místní klid vás budou lákat k další návštěvě.